Hall: Skillnad mellan sidversioner
Kaj (diskussion | bidrag) →Rack 5: Ivan och alex |
Duuqnd (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
||
| (26 mellanliggande sidversioner av 6 användare visas inte) | |||
| Rad 1: | Rad 1: | ||
== Stackens hall == | == Stackens hall == | ||
Stacken har en egen | Stacken har en egen datorhall med många olika servrar i, vi står för en mängd med tjänster som e-post, webbsidor, ftp, afs, kerberos, o.s.v. De flesta maskinerna i hallen är stackens som sköter driften av stackens olika system men vi tillhandahåller även plats för föreningar och sektioner samt enskilda medlemmar. | ||
== Layout == | == Layout == | ||
| Rad 13: | Rad 13: | ||
| Rack 5 | | Rack 5 | ||
| | | | ||
| | | Nödkyla | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
| Rad 48: | Rad 48: | ||
| [[IMAP]] | | [[IMAP]] | ||
| Mail | | Mail | ||
|- | |||
| [[IMAP]]s disk | |||
|- | |- | ||
| [[ivy-mike]] | | [[ivy-mike]] | ||
| Rad 53: | Rad 55: | ||
|- | |- | ||
| [[Glass]] | | [[Glass]] | ||
| Datasektionen | | Datasektionen | ||
|- | |||
| Tangentbordshylla | |||
|- | |- | ||
| [[Udon]] | | [[Udon]] | ||
| Privat maskin | | Privat maskin | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Latte]] | ||
| AFS? | |||
| AFS | |||
|- | |- | ||
| [[Cookie]] | | [[Cookie]] | ||
| Webbserver (nya) | | Webbserver (nya) | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| [[Kerberos-2]] | | [[Kerberos-2]] | ||
| Rad 83: | Rad 83: | ||
! Kommentar | ! Kommentar | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Mocca]] | ||
|- | |- | ||
| Skärm | | Skärm | ||
| diverse användningsområden... | | diverse användningsområden... | ||
|- | |- | ||
| [[Saka]] | | [[Saka]] | ||
| Kårspexet | | Kårspexet, mansaxel | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Vintage shell]] | ||
| | | Raspberry Pi ovanpå Ostkaka | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Ostkaka]] ?? | ||
| | | Privat (vem?) / f.d. kårspexet | ||
|- | |- | ||
| [[Beef]] | | [[Beef]] (till höger) | ||
| AFS-filserver | | AFS-filserver | ||
|} | |} | ||
| Rad 117: | Rad 110: | ||
! Kommentar | ! Kommentar | ||
|- | |- | ||
| | | Patchpanel "blå" | ||
| | | Reserverad för icke-ethernet | ||
|- | |- | ||
| | | Död rackPC | ||
| | |- | ||
| Gammal Ultra1 | |||
|- | |- | ||
| [[Elvira]] | | [[Elvira]] | ||
| PDP-11-emulator | | PDP-11-emulator | ||
|- | |- | ||
| [[Mhount-everest]] | | | ||
|- | |||
| [[Mhount-everest]] (till vänster) | |||
| AFS-server | | AFS-server | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Bure]] (F.d. Oyster) (till höger) | ||
| | | OSM-server | ||
|} | |} | ||
=== Rack 4 === | === Rack 4 === | ||
Du finner racket längst ut till vänster, förutom maskiner så sitter det en skärm. | Du finner racket längst ut till vänster, förutom maskiner så sitter det en skärm. | ||
| Rad 141: | Rad 138: | ||
! Kommentar | ! Kommentar | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Raider]] | ||
| | | Virtualisering | ||
|- | |||
| [[Twix]] | |||
| Virtualisering | |||
| Skärm | |||
|- | |- | ||
| [[Vingummi]] | | [[Vingummi]] | ||
| Epostserver | | Epostserver | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Marlin]] | ||
|- | |- | ||
| | | Disklåda avstängt | ||
|} | |} | ||
| Rad 168: | Rad 164: | ||
| Massa disk som inte används | | Massa disk som inte används | ||
|- | |- | ||
| | | [[Opal]] | ||
| Linux | |||
|- | |- | ||
| [[Karelin]] | | [[Karelin]] | ||
| Windows Server 2008 R2 | | Windows Server 2008 R2 | ||
|- | |||
| [[Cashew]] | |||
|- | |- | ||
| [[Natasha]] | | [[Natasha]] | ||
| Windows Server 2012 RC | | Windows Server 2012 RC | ||
|- | |- | ||
| [[ | | Tangentbord | ||
| | |- | ||
| [[Peanut]] "Alex NG" | |||
| tom? | |||
|- | |||
| [[Estacion]] | |||
| tom? | |||
|- | |- | ||
| [[Ivan]] | | [[Ivan]] avstängt | ||
| Windows? | | Windows? | ||
|- | |||
| [[Olga]] avstängt | |||
|- | |- | ||
| [[Alex]] | | [[Alex]] | ||
| Rad 190: | Rad 196: | ||
{| style="border: 1px solid brown" | {| style="border: 1px solid brown" | ||
! colspan="2" | Rack | ! colspan="2" | Rack 6 | ||
|- | |- | ||
! Namn | ! Namn | ||
| Rad 202: | Rad 208: | ||
|- | |- | ||
| [[Stroganov]] | | [[Stroganov]] | ||
| | | Död Sun | ||
|} | |} | ||
| Rad 209: | Rad 215: | ||
{| style="border: 1px solid brown" | {| style="border: 1px solid brown" | ||
! colspan="2" | Rack | ! colspan="2" | Rack 7 | ||
|- | |- | ||
! Namn | ! Namn | ||
! Kommentar | ! Kommentar | ||
|- | |- | ||
| [[Kerberos-1]] | | [[Kerberos-1]] | ||
| Kerberos-server | | Kerberos-server | ||
|- | |- | ||
| [[Brev]] | | [[Brev]] avstängt | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Poasdebian]] | ||
| | | poa databas | ||
|- | |- | ||
| [[ | | [[Ns]] avstängt | ||
| f.d. | | Ultra1 f.d. DNS | ||
|- | |- | ||
| [[Eken]] | | [[Eken]] | ||
| bladserver, olika saker på olika blad | | bladserver, olika saker på olika blad | ||
| Aktiva blad 20160817: 3,4,6(DNS),11,16 | |||
|} | |} | ||
| Rad 239: | Rad 239: | ||
Det är Stacken [[Staff]] som står för driften av Stackens servrar. Har du frågor eller behöver hjälp så kontakta Staff via e-post, eller kom förbi en torsdag efter 19.30. Då brukar det finnas folk från Staff i [[Lokalen]]. | Det är Stacken [[Staff]] som står för driften av Stackens servrar. Har du frågor eller behöver hjälp så kontakta Staff via e-post, eller kom förbi en torsdag efter 19.30. Då brukar det finnas folk från Staff i [[Lokalen]]. | ||
== Kyla == | |||
Normalt kyls hallen till 20C av det stora kylaggregatet, anslutet till centralkylsystemet. Om det blir nåt fel tar nödkylan vid (vilket kan ses i Munin; temperaturen vid nödkylaggregatet blir klart lägre än i resten av hallen). Det orkar dock inte med hela maskinparken, så man måste då snarast stänga av alla icke-vitala sevrar. | |||
Nuvarande version från 9 december 2025 kl. 10.15
Stackens hall
Stacken har en egen datorhall med många olika servrar i, vi står för en mängd med tjänster som e-post, webbsidor, ftp, afs, kerberos, o.s.v. De flesta maskinerna i hallen är stackens som sköter driften av stackens olika system men vi tillhandahåller även plats för föreningar och sektioner samt enskilda medlemmar.
Layout
Vi har i dag sju rack i rummet. Begränsningar som finns är plats, ström och kyla. I dag är de två senare det större problemet.
| Rack 1 | Rack 5 | Nödkyla | |||
| Rack 2 | Rack 6 | Kyla | |||
| Rack 3 | Rack 7 | ||||
| Rack 4 | EL |
Rack 1
Du finner racket längs in till vänster, förutom maskiner så sitter det ett tangentbord samt ett flertal disklådor för IMAP och Mutton.
| Rack 1 | |
|---|---|
| Namn | Kommentar |
| IMAP | |
| IMAPs disk | |
| ivy-mike | Kårspexet (än så länge, 2014-09, den skarpa kårspexmaskinen) |
| Glass | Datasektionen |
| Tangentbordshylla | |
| Udon | Privat maskin |
| Latte | AFS? |
| Cookie | Webbserver (nya) |
| Kerberos-2 | Kerberos-server |
Rack 2
Du finner racket näst längst in till vänster, förutom maskiner så sitter det en skärm.
| Rack 2 | |
|---|---|
| Namn | Kommentar |
| Mocca | |
| Skärm | diverse användningsområden... |
| Saka | Kårspexet, mansaxel |
| Vintage shell | Raspberry Pi ovanpå Ostkaka |
| Ostkaka ?? | Privat (vem?) / f.d. kårspexet |
| Beef (till höger) | AFS-filserver |
Rack 3
Du finner racket näst längst ut till vänster.
| Rack 3 | |
|---|---|
| Namn | Kommentar |
| Patchpanel "blå" | Reserverad för icke-ethernet |
| Död rackPC | |
| Gammal Ultra1 | |
| Elvira | PDP-11-emulator |
| Mhount-everest (till vänster) | AFS-server |
| Bure (F.d. Oyster) (till höger) | OSM-server |
Rack 4
Du finner racket längst ut till vänster, förutom maskiner så sitter det en skärm.
| Rack 4 | ||
|---|---|---|
| Namn | Kommentar | |
| Raider | Virtualisering | |
| Twix | Virtualisering | Skärm |
| Vingummi | Epostserver | |
| Marlin | ||
| Disklåda avstängt | ||
Rack 5
"Windows-racket" - längst in till höger.
| Rack 5 | |
|---|---|
| Namn | Kommentar |
| Massa disk som inte används | |
| Opal | Linux |
| Karelin | Windows Server 2008 R2 |
| Cashew | |
| Natasha | Windows Server 2012 RC |
| Tangentbord | |
| Peanut "Alex NG" | tom? |
| Estacion | tom? |
| Ivan avstängt | Windows? |
| Olga avstängt | |
| Alex | Finns Alexmud fortfarande? |
Rack 6
I mitten till höger.
| Rack 6 | |
|---|---|
| Namn | Kommentar |
| Patchpaneler | |
| Skärm | |
| Ethernetswitchar | |
| Stroganov | Död Sun |
Rack 7
Längst ut till höger.
| Rack 7 | ||
|---|---|---|
| Namn | Kommentar | |
| Kerberos-1 | Kerberos-server | |
| Brev avstängt | ||
| Poasdebian | poa databas | |
| Ns avstängt | Ultra1 f.d. DNS | |
| Eken | bladserver, olika saker på olika blad | Aktiva blad 20160817: 3,4,6(DNS),11,16 |
Drift
Det är Stacken Staff som står för driften av Stackens servrar. Har du frågor eller behöver hjälp så kontakta Staff via e-post, eller kom förbi en torsdag efter 19.30. Då brukar det finnas folk från Staff i Lokalen.
Kyla
Normalt kyls hallen till 20C av det stora kylaggregatet, anslutet till centralkylsystemet. Om det blir nåt fel tar nödkylan vid (vilket kan ses i Munin; temperaturen vid nödkylaggregatet blir klart lägre än i resten av hallen). Det orkar dock inte med hela maskinparken, så man måste då snarast stänga av alla icke-vitala sevrar.