Hall: Skillnad mellan sidversioner

Från stackenwiki
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Duuqnd (diskussion | bidrag)
Mr Squid sitter inte i racket längre
Duuqnd (diskussion | bidrag)
mIngen redigeringssammanfattning
 
(6 mellanliggande sidversioner av 2 användare visas inte)
Rad 62: Rad 62:
| Privat maskin
| Privat maskin
|-
|-
|
| [[Latte]]
| AFS?
|-
|-
| [[Cookie]]
| [[Cookie]]
Rad 82: Rad 83:
! Kommentar
! Kommentar
|-
|-
| [[Kvikklunsj]]/[[Hot]]
| [[Mocca]]
| AFS-VLDB (ovanpå racket)
|-
| död HW
|-
|-
| Skärm
| Skärm
| diverse användningsområden...
| diverse användningsområden...
|-
| [[anoncvs]]
| OpenBSD avstängt sedan länge
|-
|-
| [[Saka]]
| [[Saka]]
| Kårspexet, mansaxel
| Kårspexet, mansaxel
|-
| [[Vintage shell]]
| Raspberry Pi ovanpå Ostkaka
|-
|-
| [[Ostkaka]] ??
| [[Ostkaka]] ??
| Privat (vem?) / f.d. kårspexet
| Privat (vem?) / f.d. kårspexet
|-
| [[Mount-Kilimanjaro]] (till vänster)
| KVM-imageserver
|-
|-
| [[Beef]] (till höger)
| [[Beef]] (till höger)
Rad 114: Rad 109:
! Namn
! Namn
! Kommentar
! Kommentar
|-
| Patchpanel "blå"
| Reserverad för icke-ethernet
|-
|-
| Död rackPC
| Död rackPC
Rad 139: Rad 137:
! Namn
! Namn
! Kommentar
! Kommentar
|-
| [[Fishburger]]
| AFS-VLDB
|-
|-
| [[Raider]]
| [[Raider]]
Rad 148: Rad 143:
| [[Twix]]
| [[Twix]]
| Virtualisering
| Virtualisering
|-
| HD förvaring
|-
| Skärm
| Skärm
|-
|-
Rad 156: Rad 148:
| Epostserver
| Epostserver
|-
|-
| Död DL380
| [[Marlin]]
|-
| [[Teller-ulam]] avstängt
| Virtuellt ?
|-
| [[Ivy-king]] avstängt
| Kårspexet
|-
| F.D.[[Tapas]] död HW
|-
| Starfish-Prime1 avstängt
| smith
|-
| Starfish-Prime2 avstängt
| smith
|-
|-
| Disklåda avstängt
| Disklåda avstängt

Nuvarande version från 9 december 2025 kl. 10.15

Stackens hall

Stacken har en egen datorhall med många olika servrar i, vi står för en mängd med tjänster som e-post, webbsidor, ftp, afs, kerberos, o.s.v. De flesta maskinerna i hallen är stackens som sköter driften av stackens olika system men vi tillhandahåller även plats för föreningar och sektioner samt enskilda medlemmar.

Layout

Vi har i dag sju rack i rummet. Begränsningar som finns är plats, ström och kyla. I dag är de två senare det större problemet.

    Rack 1     Rack 5     Nödkyla
Rack 2 Rack 6 Kyla
Rack 3 Rack 7
Rack 4 EL

Rack 1

Du finner racket längs in till vänster, förutom maskiner så sitter det ett tangentbord samt ett flertal disklådor för IMAP och Mutton.

Rack 1
Namn Kommentar
IMAP Mail
IMAPs disk
ivy-mike Kårspexet (än så länge, 2014-09, den skarpa kårspexmaskinen)
Glass Datasektionen
Tangentbordshylla
Udon Privat maskin
Latte AFS?
Cookie Webbserver (nya)
Kerberos-2 Kerberos-server

Rack 2

Du finner racket näst längst in till vänster, förutom maskiner så sitter det en skärm.

Rack 2
Namn Kommentar
Mocca
Skärm diverse användningsområden...
Saka Kårspexet, mansaxel
Vintage shell Raspberry Pi ovanpå Ostkaka
Ostkaka ?? Privat (vem?) / f.d. kårspexet
Beef (till höger) AFS-filserver

Rack 3

Du finner racket näst längst ut till vänster.

Rack 3
Namn Kommentar
Patchpanel "blå" Reserverad för icke-ethernet
Död rackPC
Gammal Ultra1
Elvira PDP-11-emulator
Mhount-everest (till vänster) AFS-server
Bure (F.d. Oyster) (till höger) OSM-server

Rack 4

Du finner racket längst ut till vänster, förutom maskiner så sitter det en skärm.

Rack 4
Namn Kommentar
Raider Virtualisering
Twix Virtualisering Skärm
Vingummi Epostserver
Marlin
Disklåda avstängt

Rack 5

"Windows-racket" - längst in till höger.

Rack 5
Namn Kommentar
Massa disk som inte används
Opal Linux
Karelin Windows Server 2008 R2
Cashew
Natasha Windows Server 2012 RC
Tangentbord
Peanut "Alex NG" tom?
Estacion tom?
Ivan avstängt Windows?
Olga avstängt
Alex Finns Alexmud fortfarande?

Rack 6

I mitten till höger.

Rack 6
Namn Kommentar
Patchpaneler
Skärm
Ethernetswitchar
Stroganov Död Sun

Rack 7

Längst ut till höger.

Rack 7
Namn Kommentar
Kerberos-1 Kerberos-server
Brev avstängt
Poasdebian poa databas
Ns avstängt Ultra1 f.d. DNS
Eken bladserver, olika saker på olika blad Aktiva blad 20160817: 3,4,6(DNS),11,16

Drift

Det är Stacken Staff som står för driften av Stackens servrar. Har du frågor eller behöver hjälp så kontakta Staff via e-post, eller kom förbi en torsdag efter 19.30. Då brukar det finnas folk från Staff i Lokalen.

Kyla

Normalt kyls hallen till 20C av det stora kylaggregatet, anslutet till centralkylsystemet. Om det blir nåt fel tar nödkylan vid (vilket kan ses i Munin; temperaturen vid nödkylaggregatet blir klart lägre än i resten av hallen). Det orkar dock inte med hela maskinparken, så man måste då snarast stänga av alla icke-vitala sevrar.