Hall: Skillnad mellan sidversioner

Från stackenwiki
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Haba (diskussion | bidrag)
Haba (diskussion | bidrag)
Rad 82: Rad 82:
! Kommentar
! Kommentar
|-
|-
| [[Kvikklunsj]]
| [[Kvikklunsj]]/[[Hot]]
| AFS-filserver
| AFS-VLDB (ovanpå racket)
|-
| död HW
|-
|-
| Skärm
| Skärm
Rad 89: Rad 91:
|-
|-
| [[anoncvs]]
| [[anoncvs]]
| OpenBSD
| OpenBSD avstängt sedan länge
|-
|-
| [[Saka]]
| [[Saka]]
| Kårspexet
| Kårspexet, mansaxel
|-
|-
| [[Ostkaka]]
| [[Ostkaka]] ??
| Privat / f.d. kårspexet
| Privat (vem?) / f.d. kårspexet
|-
|-
| [[Mhount3]]
| [[Mount-Kilimanjaro]] (till vänster)
| Ny
| KVM-imageserver
|-
|-
| [[Beef]]
| [[Beef]] (till höger)
| AFS-filserver
| AFS-filserver
|}
|}

Versionen från 17 augusti 2016 kl. 18.42

Stackens hall

Stacken har en egen hall med många olika servrar i, vi står för en mängd med tjänster som e-post, webbsidor, ftp, afs, kerberos, o.s.v. De flesta maskinerna i hallen är stackens som sköter driften av stackens olika system men vi tillhandahåller även plats för föreningar och sektioner samt enskilda medlemmar.

Layout

Vi har i dag sju rack i rummet. Begränsningar som finns är plats, ström och kyla. I dag är de två senare det större problemet.

    Rack 1     Rack 5     Nödkyla
Rack 2 Rack 6 Kyla
Rack 3 Rack 7
Rack 4 EL

Rack 1

Du finner racket längs in till vänster, förutom maskiner så sitter det ett tangentbord samt ett flertal disklådor för IMAP och Mutton.

Rack 1
Namn Kommentar
IMAP Mail
IMAPs disk
ivy-mike Kårspexet (än så länge, 2014-09, den skarpa kårspexmaskinen)
Glass Datasektionen
Tangentbordshylla
Udon Privat maskin
Cookie Webbserver (nya)
Kerberos-2 Kerberos-server

Rack 2

Du finner racket näst längst in till vänster, förutom maskiner så sitter det en skärm.

Rack 2
Namn Kommentar
Kvikklunsj/Hot AFS-VLDB (ovanpå racket)
död HW
Skärm diverse användningsområden...
anoncvs OpenBSD avstängt sedan länge
Saka Kårspexet, mansaxel
Ostkaka ?? Privat (vem?) / f.d. kårspexet
Mount-Kilimanjaro (till vänster) KVM-imageserver
Beef (till höger) AFS-filserver

Rack 3

Du finner racket näst längst ut till vänster.

Rack 3
Namn Kommentar
Milko AFS-nånting
Hot AFS-VLDB
Elvira PDP-11-emulator
Mhount-everest AFS-server
Bure (F.d. Oyster) OSM-server

Rack 4

Du finner racket längst ut till vänster, förutom maskiner så sitter det en skärm.

Rack 4
Namn Kommentar
Fishburger AFS-VLDB
Vingummi Epostserver
Teller-ulam Virtuellt ?
Ivy-king Kårspexet
Tapas Epostlistor

Rack 5

"Windows-racket" - längst in till höger.

Rack 5
Namn Kommentar
Massa disk som inte används
Skärm
Karelin Windows Server 2008 R2
Natasha Windows Server 2012 RC
Opal Linux
Ivan Windows?
Alex Finns Alexmud fortfarande?

Rack 6

I mitten till höger.

Rack 4
Namn Kommentar
Patchpaneler
Skärm
Ethernetswitchar
Stroganov Epost?

Rack 7

Längst ut till höger.

Rack 4
Namn Kommentar
Mr-squid Konsolserver
Kerberos-1 Kerberos-server
Brev Gammal Epostserver, hanterar en del gammalt.
Sill Namnserver
Pony Virtualisering
Gustavskorv f.d. Login-server
Eken bladserver, olika saker på olika blad

Drift

Det är Stacken Staff som står för driften av Stackens servrar. Har du frågor eller behöver hjälp så kontakta Staff via e-post, eller kom förbi en torsdag efter 19.30. Då brukar det finnas folk från Staff i Lokalen.

Kyla

Normalt kyls hallen till 20C av det stora kylaggregatet, anslutet till centralkylsystemet. Om det blir nåt fel tar nödkylan vid (vilket kan ses i Munin; temperaturen vid nödkylaggregatet blir klart lägre än i resten av hallen). Det orkar dock inte med hela maskinparken, så man måste då snarast stänga av alla icke-vitala sevrar.