Mat: Skillnad mellan sidversioner

Från stackenwiki
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Ingen redigeringssammanfattning
Rad 18: Rad 18:
|-
|-
| VLAN 1 || Backend network - Used for Mat management, PXE boot and filesystem traffic.
| VLAN 1 || Backend network - Used for Mat management, PXE boot and filesystem traffic.
|-
| VLAN 2 || Mat data network - Used for internal services
| VLAN 2 || Mat data network - Used for internal services
|-
| VLAN 3 || Stacken public network
| VLAN 3 || Stacken public network
|}
|}

Versionen från 1 augusti 2019 kl. 12.45

Switch "switch1"

Layout

1 3 5 7 9 11 13 15 17 19 21 23
2 4 6 8 10 12 14 16 18 20 22 24

Available VLANs

Name Description
VLAN 1 Backend network - Used for Mat management, PXE boot and filesystem traffic.
VLAN 2 Mat data network - Used for internal services
VLAN 3 Stacken public network

Port config

Port VLAN (tagged) VLAN (untagged)
1 VLAN 1
2 VLAN 1
3 VLAN 1
4 VLAN 1
5 VLAN 1
6 VLAN 1
7 VLAN 1
8 VLAN 1
9 VLAN 1
10 VLAN 1
11 VLAN 1
12 VLAN 1
13 VLAN 2
14 VLAN 2
15 VLAN 2
16 VLAN 2
17 VLAN 2
18 VLAN 2
19 VLAN 2
20 VLAN 2
21 VLAN 2
22 VLAN 2
23 VLAN 2
24 VLAN 2