Hall: Skillnad mellan sidversioner

Från stackenwiki
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Ingen redigeringssammanfattning
Rad 5: Rad 5:
== Layout ==
== Layout ==


Vi har i dag sex 19-tums rack i rummet. Begränsningar som finns är plats, ström och kyla. I dag är de två senare det större problemet.
Vi har i dag sex rack i rummet. Begränsningar som finns är plats, ström och kyla. I dag är de två senare det större problemet.


{| align="center" style="text-align:center; border: 0px"
{| align="center" style="text-align:center; border: 0px"
Rad 11: Rad 11:
| Rack 1
| Rack 1
|    
|    
| Rack 4
| Rack 5
|    
|    
|
|
Rad 18: Rad 18:
| Rack 2
| Rack 2
|
|
| Rack 5
| Rack 6
|
|
| Kyla
| Kyla
Rad 25: Rad 25:
| Rack 3
| Rack 3
|
|
| Rack 6
| Rack 7
|
|
|-
|
| Rack 4
|
|
|
|
| EL
| EL

Versionen från 25 mars 2011 kl. 20.27

Stackens hall

Stacken har en egen hall med många olika servrar i, vi står för en mängd med tjänster som e-post, webbsidor, ftp, afs, kerberos, o.s.v. De flesta maskinerna i hallen är stackens som sköter driften av stackens olika system men vi tillhandahåller även plats för föreningar och sektioner samt enskilda medlemmar.

Layout

Vi har i dag sex rack i rummet. Begränsningar som finns är plats, ström och kyla. I dag är de två senare det större problemet.

    Rack 1     Rack 5    
Rack 2 Rack 6 Kyla
Rack 3 Rack 7
Rack 4 EL

Drift

Det är Stacken Staff som står för driften av Stackens servrar. Har du frågor eller behöver hjälp så kontakta Staff via e-post, eller kom förbi en torsdag efter 19.30. Då brukar det finnas folk från Staff i Lokalen.

Maskiner

Stacken maskiner

Icke-Stacken maskiner

Maskiner som står i Stackens serverhall men ej sköts av Stacken.

  • Haagen-dazs - Datasektionens gamla webbserver (under avveckling)
  • Ben-and-jerrys - Datasektionens nya server, kör Xen med flera virtuella maskiner. Hanterar datas webb och webbtjänster.